Hrotcast: Jaderná válka o Dukovany. Francie tlačí, Korejci vyhráli cenou, Češi čekají na soud
Tendr na nové bloky Dukovan není jen o ceně – ale i o evropské politice, tlacích a strategii. V Hrotcastu s Jiřím Gavorem rozebíráme zákulisí sporu, který ovlivní českou energetiku na desetiletí dopředu.
Autor podcastů
Evropská komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. A ozval se i brněnský soud, když minulý týden předběžným opatřením zablokoval finální podpis smlouvy s preferovanou společností Korea Hydro & Nuclear Power.
„Není to nečekaná událost a blesk z čistého nebe. To, že Francouzi budou hájit své zájmy všemi prostředky, se dalo čekat. Řízení, které probíhá na evropské půdě, je závažnější věc, která se může výrazně protáhnout,“ říká v nejnovějším Hrotcastu Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.
Náš ekonomický podcast si můžete pustit jak v přehrávači přímo na této stránce, tak i na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.
Soud v Česku rozhodl na návrh francouzské firmy EDF, která žalobou napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. Francouzský místopředseda Evropské komise Stéphane Séjourné pak požádal v dopise datovaném 2. května o odložení podpisu smlouvy.
Soudci jsou v nezáviděníhodné pozici.
Podle Gavora si Paříž počíná logicky a jako výrazný hráč evropského jaderného průmyslu jen hájí své zájmy. Francouzská státní EDF měla při tendru na dostavbu jaderné elektrárny nevýhodu, míní. „Jejich silné stránky, jako jsou politický vliv a zkušenosti, se těžko dají vtělit do parametrů výběrového řízení, kde hraje roli hlavně cena, termíny a penalizace,“ vysvětlil.
Vítězná korejská KHNP zdůrazňuje, že výběrové řízení bylo provedeno spravedlivým, transparentním a zákonným způsobem. „Vypadá to, že Korejci se z evropských zakázek stahují, jaderná renesance pod francouzskou taktovkou by rozhodně byla jednodušší proces,“ myslí si Gavor.
To nic nemění na to, že KHNP nabídla nejlepší cenu. „O tom nikdo nepochybuje, nabídka Korejců byla jednoduše výhodnější,“ řekl odborník na energetiku. Zároveň ale upozornil na politická rizika. „Nikdo v době vyhodnocování tendrů nemohl tušit, že v Koreji dojde ke změně vlády, která poté bude méně nakloněna jadernému průmyslu,“ dodal.
Jaderná renesance pod francouzskou taktovkou by rozhodně byla jednodušší proces.
„To, že je nyní věc hodnocena jako nátlak Francie, není novinka a soudci jsou v nezáviděníhodné pozici. Zdržení už jsme nabrali v minulosti a smlouva měla být dávno podepsána. Ale všude ve světě je běžné, že se jaderné projekty protahují,“ říká expert.
A dodává, že když už zdržení nastanou, měla by být až v období výstavby, ne už před samotnou realizací jako soudní spory.
Současně si české firmy stěžují na nízké zapojení domácích dodavatelů, ale podle Gavora je velký tlak na cenu a když už se něco dopředu podepíše, například s českými společnostmi, není následně možná případná úspora.
Proč nemůže nižší cena automaticky znamenat vítězství? Jaké riziko nese změna vlády v Koreji? Opravdu se v ceně elektřiny nic nezmění, ani když postavíme nové bloky? A kdo nakonec zaplatí účet za zelenou transformaci? Poslechněte si Hrotcast – jak v přehrávači přímo na této stránce, tak i na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.